Middlesbrough Golf Club Brass Castle

Welcome to Middlesbrough Golf Club

Members Booking

Roll of Honour

 

Ladies

2016
2015
Winner
Runner-Up
Winner
Runner-Up
M Fleischmann Par Mrs M Anthony Miss M L Payne Mrs J Spuler Mrs C Wren
M Fleischmann Medal Mrs L McHardy Mrs J Spuhler Mrs S He Ms C Cordova
Ping Competition Mrs A Simmons &
Mrs A Clinkard
Miss P L Bruce &
Mrs M Harris
Mrs M A Crampton &
Mrs D A Clinkard
Mrs P Coleman &
Miss M L Payne
Tilley Poole Cup Mrs S Hee Miss P L Bruce Mrs S He Mrs L Hodgkinson
Barnard Rose Bowl Miss P L Bruce Mrs J Spuhler Miss P Bruce Mrs M Anthony
Ladies Cup Mrs C Wren Mrs V Wilson Mrs C Wren Mrs M Malcolm
Kay Spence Eclectic Mrs J Spuhler Mrs M Anthony Mrs C Wren Mrs J Spuhler
Ladies Foursomes Mrs M Foster &
Mrs J Glover
Mrs S Fitzpatrick &
Mrs E Farrell
Mrs L McHardy &
Mrs G Cree
MrsJ Glover &
Mrs M Forster
Mary Huddlesone Mrs L Slack &
Mrs A Edwards
Mrs M Anthony &
Mrs V Wilson
Mrs L Slack &
Mrs E Farrell
Mrs L Gallagher &
Mrs S He
Brigadiers Trophy Mrs & Mrs A Russell Mr & Mrs J Anthony Mrs A Edwards &
Mr P D Harris
Mrs A Crampton &
Mr P Artley
Ann Goodson Shield Mrs S Walton Mrs A Walton Mrs V Hall
Spring Shield Mrs J Allinson Mrs M Anthony Mrs L McHardy Mrs A Jackson
Moore Trophy Mrs Y Carruthers Mrs Y Carruthers Mrs L McHardy Mrs K Burnside
Victory Cup Miss A M Reay Mrs S He Mrs S He Mrs J Spuhler
Past Captains' Trophy Mrs L Slack Miss P Bruce Mrs s Fitzpatrick/td>
Lillian Barker Trophy Mrs L Slack Miss A M Reay Mrs A M Jackson Mrs C Russell
Bryans Trophy Mrs J Spuhler Mrs S Fitzpatrick Mrs L McHardy Mrs A Crampton
Ethel Thompson Cup Mrs J Benson Mrs A Simmons Mrs S Whittaker Mrs Y Carruthers
Hilda Hill Trophy Mrs G Rigby Mrs S He Mrs S Walton Mrs M Malcolm
Sheila Bates Rose Bowl Mrs R McDine Mrs S Noon
Centenary Trophy
(18 Holes)
Mrs M L Payne Mrs L Turner Mrs C K Woods Mrs J Stockham
Centenary Trophy
(10 Holes)
Mrs V Hall Mrs R McDine
Lena Copeland Championship Salver Mrs S He Miss P L Bruce Miss J Stephenson Mrs A M Jackson

Gentlemen

2016
2015
Winner
Runner-Up
Winner
Runner-Up
Club Championship J J Holmes (jnr) J Swash E Butterworth A Montgomery
Moores Charities 36-Hole G Mirfin J Swash G Mirfin E Butterworth
Hedley Salver 36-Hole J Swash A Scott E Butterworth A Montgomery
Eddie Pearson S Barker &
A I Gornall
N W Bradley &
R Bowden
P Loughran &
R Bowden
P Taylor &
A Chadwick
Victory Cup A Smith A Farley J Swash R Bowden
Poole Cup K Holder Simon Hall R K Deveraux I Jennings
Hinton Cup S A O'Rouke S Hall, A Routledge S Lester A Hide
Mason Cup J Holmes L Davison, M Addison, H Dixon D Foden P D Harris
W B Dick Foursomes R A Barker &
P D Harris
J Gill &
I Marr
I Jennings &
G Regan
A Evans &
A Kidd
Cox Bowl A E Evans &
A Kidd
C Marwood &
T Rice
N W Bradley &
J C Ellis
A Banerjee &
R K Devereux
Haigh Salver S J Wilson M Carney G Garbutt S Williams
Emerson Cup A Wilson A J Russell J Wardle M Triggs
Welsh Rose Bowl A J Russell K Saint A J Russell T Woods
Claude Weastell Trophies Mr & Mrs D Slack Miss P L Bruce &
R Bowden
Mr & Mrs S Hicks Mr & Mrs M Farrell
Bryans Memorial Trophies A Banerjee S Williams S Hall A Hodgkinson
Past Captains P D Harris J H Oxley S P Tilley S Hicks
Ellis Whatley B McKie &
H Lowe
J Swash &
F Foden
P Dale &
J Swash
C Swash &
M Dale
Wally Tester Memorial  Mrs A Edwards &
P D Harris
Mr & Mrs S Graham Mr & Mrs Rigby
Silver Jubilee G Craggs &
I Craggs
S Hicks &
J Burton
C Davies &
R Daley
H M Wren &
M Wain
Frank Swainston Trophies A E Evans &
N Fox
G Short &
J Hopkins
M Addison &
I Jennings
D Almond &
I Almond
Centenary Trophy P A Smith S Pelmear P Harker E Butterworth
Scott Tankards C Wall &
M Wiliams
G Rodger &
J H Ginty
P Taylor &
A Chadwick
Broomfield Salver Div 1- M Hill
Div2 - R Savoriti
Div 3 - H R Dixon
Div 4 - J Hopkins
Clark Cup C Stockdale R K Devereux
Clive Watson Trophy J Swash

Juniors

2016
2015
Winner
Runner-Up
Winner
Runner-Up
Groves Cup Harrison Lowe J Swash M Dale
Spring Shield Akarsh Banerjee Harrison Lowe Freddie Foden A Banarjee
Secretary's Trophy Harrison Lowe James Swash A Banarjee H Lowe
Newbould Trophy Harrison Lowe Akarsh Banerjee A Housley F Foden
Keith Dodds Memorial Trophy Miss J Stephenson M Dale
Newhouse Trophy Aran Banerjee Akarsh Banerjee H Lowe A Housley
Jackie Barker Centenary Harrison Lowe Akarsh Banerjee A Banarjee C Davies
Junior Championship James Swash Freddie Foden J Swash Miss J Stephenson
Don Jones Trophy Sonnie Alder A Housley F Foden
Bunnies Order of Merit Ted Stockdale

Teesside & District Union Junior Team Club Championship.
Team – Matty Dale, Aran & Akarsh Banerjee